Școala Gimnazială „Mihai Viteazul” Galați

Trecut și prezent

Prezentare Generală

Şcoala Gimnazială “Mihai Viteazul” din Galaţi este situată în Cartierul Aeroport, Micro 39B, str.Traian Vuia , Nr. 22.

A fost construită între anii 1975-1977. Începând cu anul 2001 si pana in 2004 s-a construit cladirea salii de sport. Din construcţie, şcoala are un număr de 16 săli de clasă, 2 laboratoare, sală de sport, terenuri sportive şi spaţii verzi, la care s-au adăugat până în prezent un laborator de informatică/ AEL, o sală de festivităţi/curtea interioara, o sala multimedia. Biblioteca a funcţionat încă de la înfiinţarea şcolii, îmbogăţindu-şi permanent fondul de carte.

Din anul 2008 biblioteca a devenit Centru de Documentare şi Informare cu toate facilităţile pe care le implică: conectare la internet, ecran cu videoproiector, calculator, aparatura audio-video, pentru buna funcţionare în folosul şcolii şi al comunităţii locale.

Clãdirea scolii este impunatoare, masiva, asezata intr-o zona cu blocuri de locuinte, in vecinatatea Bisericii “Sf. Dumitru”. Avand in vedere vechimea si stilul constructiilor invecinate, cladirea scolii se incadreaza in arhitectura cartierului (cartier construit in perioada comunista).

Clãdirea este ceea ce se poate numi o şcoalã clasica, masiva, cu holuri largi si spatii scolare generoase. Este o cladire relativ noua, dar care prin stil si asezare arata exact ca o scoala traditionala fara elemente de modernitate.

Istoricul unității școlare

I. Anul înființării: 1977

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL”și-a deschis porțile în septembrie 1977.

II. Adresa unității școlare: Str. TRAIAN VUIA nr. 22, GALAȚI

III. Modificarea denumirii unității școlare de la înființare până în prezent:

  • 1977 – Școala Generală nr. 34
  • 1986 – Școala nr. 34
  • Decembrie 2000 – Școala „Mihai Viteazul”
  • Ianuarie 2008 – Școala Gimnazială nr. 34 „Mihai Viteazul”
  • Septembrie 2012 – Școala Gimnazială „Mihai Viteazul”

IV. Activitate specifică: Învățământ secundar general (cod CAEN 8531)

V. Personalități care au marcat activitatea unității școlare:

  • FIȚA LOVIN – atletă româncă laureată cu bronz la Olimpiada de la Los Angeles în 1984, campioană europeană la cros, în 1979, campioană mondială la aceeaşi probă cu echipa, în 1979, şi vicecampioană mondială în 1982 la cros individual.
  • DICULESCU VALERIU – profesor de educație fizică, vicepreședinte al F.E.N.
  • STATE MELU – inspector de limbă și literatură română la I.S.J. Galați
  • TUDORIE ALEXANDRU – elev al unității, selecționat în divizia A de fotbal a Clubului „Oțelul” Galați

VI. Nume/prenume directori care au manageriat unitatea școlară de la înființare până în prezent:

  • SUVEJANU TIGEL – Septembrie 1977 – Septembrie 1979
  • NEAGU PETRICĂ – Octombrie 1979 – Octombrie 1981
  • MARCU ELENA – Noiembrie 1981 – Ianuarie 1990
  • VASILE DUMITRU – Februarie 1990 – August 2000
  • CERNAT IONEL-FLORIN –   Septembrie 2000 – August 2012
  • VLAD MARIANA – Septembrie 2012 – până în prezent

Este deviza școlii noastre

ŞCOALA CARE TE ÎNALŢĂ!

Misiunea

școlii „Mihai Viteazul”  este de a furniza beneficiarilor valorile educative specifice nivelelor primar şi gimnazial, care să permită accesul la formele superioare de învăţământ pe oricare dintre rutele educaţionale şi ulterior inserţia socială şi profesională.

Personalul didactic calificat, echipa managerială competitivă, investirea constantă în modernizarea bazei materiale, reprezintă atuuri care garantează succesul misiunii noastre.

Viziunea

Realizarea unui mediu favorabil învăţării, pregătirii preşcolarilor și elevilor pentru următoarea treaptă de educaţie, orientării lor spre împlinire pentru a participa la viaţa în comunitate.

Societatea românească pune accent pe educaţia timpurie și pe asigurarea calităţii în învăţământul preuniversitar. La nivel de bază suntem cei care transformăm în comportamente măsurabile şi descriptori de performanţă jaloanele reformei educaţionale.